Nowoczesne kontenery do magazynowania i dystrybucji AdBlue® oraz płynu do spryskiwaczy

Masz pytanie? Dzwoń

Na e-mail odpowiadamy 24h

Co się stanie, jeśli skończy się w aucie AdBlue?

Co się stanie, jeśli skończy się w aucie AdBlue?

Wiele krajów wprowadza restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin. W samochodach stosowane są specjalistyczne płyny, które służą do zmniejszenia ilości tlenku azotu w spalinach. Dowiedz się, jak działają układy selektywnej redukcji katalitycznej i czym grozi jazda bez AdBlue. Wyjaśniamy, dlaczego każdy kierowca powinien monitorować kontrolki w samochodzie i uzupełniać brakujący roztwór mocznika wodnego. Zadbaj o sprawne działanie swojego silnika i chroń środowisko naturalne!

Spis treści

Czy jazda z włączoną kontrolką niskiego poziomu AdBlue jest bezpieczna?

Bez wątpienia brak płynu AdBlue wpływa na komfort jazdy. Przede wszystkim ogranicza moc silnika. System Selective Catalytic Reduction, znany także jako SCR, przy niskim poziomie tej substancji automatycznie spowalnia pojazd. Może to być problematyczne przy pokonywaniu wzniesień i próbach przyspieszenia. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, warto dowiedzieć się, dlaczego producenci aut zalecają stosowanie roztworu mocznika wodnego. Przede wszystkim sprawia on, że spaliny są mniej toksyczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Gdy zabraknie substancji ograniczającej emisję tlenku azotu, w wielu miejscach kierowca zaczyna też po prostu łamać przepisy.

Czy da się jeździć bez AdBlue?

Co w praktyce dla kierowcy oznacza brak AdBlue? Dalsza jazda jest możliwa, jednak mocno ograniczona. W pojeździe podświetla się kontrolka informująca o niskim poziomie płynu i konieczności jego uzupełnienia. Niektóre auta przechodzą w tryb awaryjny. Wysoka emisja spalin grozi uzyskaniem mandatu, a nawet całkowitym zakazem użytkowania samochodu. Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym obszarze. W wielu miejscach w Polsce i na świecie można znaleźć kontenery AdBlue (https://kontenery-adblue.pl/), które pozwalają na szybkie uzupełnienie tej substancji. Zawierają też urządzenia pomiarowe do badania poziomu płynu w pojeździe.

Czy brak AdBlue może uszkodzić silnik?

Warto przestrzegać zaleceń producenta pojazdu i reagować na alarmowe kontrolki. Objawy braku płynu AdBlue z czasem mogą stać się poważniejsze i prowadzić do uszkodzenia układu selektywnej redukcji katalitycznej. Nie powinny jednak zagrażać działaniu silnika. Proces zużycia oleju napędowego jest niezależny od redukcji tlenku azotu, substancja jest wstrzykiwana do układu wydechowego z odrębnego zbiornika.

Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci więcej informacji na temat SCR i sposobów utrzymania go w pełnej sprawności. Uzupełnianie roztworu, dzięki specjalnym kontenerom AdBlue, jest proste i szybkie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AdBlue

Jeśli chcesz poruszać się autem po europejskich miastach, musisz dobrze znać przepisy i unikać nadmiernej emisji tlenku azotu. Używaj płynu AdBlue zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu Twój pojazd wykorzysta maksymalną moc silnika, a zarazem będzie emitować mniej substancji szkodliwych dla środowiska.

Co się stanie, jeśli wleję AdBlue do zbiornika oleju napędowego?

Jeżeli płyn AdBlue trafi do zbiornika oleju napędowego, może grozić to uszkodzeniem elementów układu paliwowego, takich jak pompa paliwa i wtryskiwacze. Ponadto konsekwencjami są przegrzanie silnika oraz nadmierne tacie jego części.

Po dolaniu AdBlue kontrolka nie gaśnie

Powodem takiej sytuacji mogą być uszkodzenie czujnika poziomu oleju, zabrudzenie układu paliwowego oraz awaria komputera pokładowego. W przypadku problemów z wyświetlaniem komunikatów AdBlue warto szybko skonsultować się z mechanikiem.

Jak wygląda kontrolka AdBlue?

Wygląd kontrolki AdBlue różni się w zależności od modelu pojazdu. Zazwyczaj jednak ma postać kropli na niebieskim tle lub ikony wlewu płynu. Jeśli masz wątpliwości, zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu lub zapytaj jego sprzedawcy.

Czy AdBlue ma wpływ na spalanie?

Nie ma bezpośredniego wpływu AdBlue na spalanie i zużycie oleju napędowego. Płyn trafia bezpośrednio do układu wydechowego, gdzie wchodzi w reakcję z tlenkami azotu, a następnie przekształca je w mniej szkodliwe dla środowiska azot i wodę.