Nowoczesne kontenery do magazynowania i dystrybucji AdBlue® oraz płynu do spryskiwaczy

Masz pytanie? Dzwoń

Na e-mail odpowiadamy 24h

Zimowy i letni płyn do spryskiwaczy – co warto wiedzieć?

Zimowy i letni płyn do spryskiwaczy – co warto wiedzieć?

Czyste szyby w aucie to podstawa. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy i jakie rodzaje tego produktu są dostępne na rynku. Podpowiadamy, na co warto postawić w sezonie letnim i zimowym. Pamiętaj, że przejrzystość okien w samochodzie ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kierowca musi dobrze widzieć, co dzieje się na drodze, niezależnie od warunków pogodowych, w jakich prowadzi auto. Dobrze przygotuj się na deszczowe i mroźne dni oraz regularnie sprawdzaj kontrolki komputera pokładowego.

Spis treści

Co wchodzi w skład płynu do spryskiwaczy i jakie są rodzaje?

System oczyszczania przedniej i tylnej szyby jest bardzo ważny. Należy regularnie uzupełniać zbiornik o dobrej jakości preparaty czyszczące. W sklepach możesz kupić zimowy i letni płyn do spryskiwaczy. Różnią się one od siebie składem i działaniem. Co zawierają? Ich podstawowym składnikiem jest woda. Ponadto znajdują się w nich detergenty, surfaktanty i inne substancje do usuwania zabrudzeń. W niektórych produktach umieszczane są środki do odmrażania szyb samochodowych, barwniki i związki aromatyczne. Przed zakupem dokładnie zapoznaj się z zastosowaniem wybranego preparatu.

Kiedy stosować do spryskiwaczy płyn letni, a kiedy zimowy?

Wiele zależy od warunków pogodowych. Zimowy preparat do oczyszczania szyb najlepiej sprawdza się, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Nie zamarza na mrozie, dzięki czemu układ oczyszczania okien pozostaje sprawny, a jego części nie są narażone na uszkodzenie. Ponadto zawiera składniki sprzyjające usuwaniu soli drogowej. Letni płyn natomiast doskonale nadaje się do eliminacji innych zabrudzeń, takich jak ślady owadów na szybie. Można stosować go wiosną, latem i zimą. Na rynku znajdują się także preparaty uniwersalne, przeznaczone do klimatu, w którym rzadko występują minusowe temperatury.

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

Jeżeli Twoja kontrolka płynu zaczyna się świecić, musisz uzupełnić zbiornik systemu. Najpierw dobierz odpowiedni preparat. Wlewając go, możesz użyć specjalnego lejka, który zapobiega jego rozlaniu. Na koniec upewnij się, że pokrywa zbiornika została szczelnie zamknięta i przetestuj system spryskiwania. Wielu kierowców wykonuje ten proces na stacjach benzynowych, gdzie znajduje się kontener do płynu do spryskiwaczy. Jest on prosty w użyciu i można skorzystać z niego przy okazji tankowania pojazdu. Zawiera pistolet do aut osobowych z przepływomierzem i liczydłem. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, gdzie wlać roztwór.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o płyn do spryskiwaczy

Każdy dobry kierowca przykłada dużą uwagę do mycia szyb samochodowych i dba o czystość okien w pojeździe. Stosuj zimowy i letni płyn do spryskiwaczy zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu przygotujesz się na różne warunki atmosferyczne i szybko pozbędziesz się zabrudzeń ze szkła.

Czy można mieszać ze sobą płyny sezonowe?

Nie, nie zaleca się mieszania ze sobą płynów sezonowych. Jeżeli chcesz wymienić letni preparat na zimowy, musisz opróżnić zbiornik. Dzięki temu jego właściwości zostaną zachowane i substancja nie będzie zamarzać w czasie ujemnych temperatur.

Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Kierowca jest zobowiązany do zachowania swojego auta w dobrym stanie technicznym. Brak płynu do spryskiwaczy może doprowadzić do wypadku, ponieważ osoba prowadząca pojazd nie widzi dobrze drogi przez brudne okna. Policja ma prawo w takiej sytuacji wystawić mandat.

Jak odmrozić zamarznięty płyn w zbiorniczku?

Jeżeli Twój letni płyn do spryskiwaczy zamarzł w zbiorniku, musisz ogrzać swoje auto, na przykład wprowadzając je do garażu. Dobrą metodą jest też ogrzewanie systemu oczyszczania za pomocą suszarki do włosów lub zastosowanie płynu odmrażającego.

Gdzie się wlewa płyn do spryskiwaczy?

Zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu. Dzięki niej dowiesz się, gdzie wlać płyn do spryskiwaczy. Zazwyczaj zbiornik umieszczony jest pod maską i posiada szeroki, funkcjonalny wlew. Po uzupełnieniu substancji szczelnie zamknij pokrywę.

Ile wlać płynu do spryskiwaczy?

Najczęściej zbiornik na płyn do spryskiwaczy ma pojemność od 3 do 5 litrów. Umieszczono w nim wskaźnik optymalnego poziomu napełnienia. Przekroczenie go grozi wyciekiem substancji i uszkodzeniem systemu oczyszczania szyb. W razie wątpliwości skonsultuj się z mechanikiem.